Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci
Vyzkouseni-matraci-primo-na prodejně

Jak si správně vybrat matraci? Poradíme na naší prodejně…

Jedním ze základních kroků k dobrému a kvalitnímu spánku je kvalitní matrace do postele. Na trhu existuje nepřeberné množství matrací, jak se tedy vyznat v této džungli a vybrat tu nejideálnější matraci právě pro vás? Hlavním cílem je zvolit takový materiál, aby jste se na matraci cítili pohodlně a dobře.

Nejprodávanější a nejoblíbenější matrace současnosti jsou matrace z líné pěny ( nebo také paměťové pěny ), jejich výhodou je možnost přesného kopírování polohy těla při spánku a tím i zajištění dokonalé polohy páteře. Zákazníky nejvíce oblíbené jsou matrace s výškou vrstvy líné pěny cca 4 – 5 cm. Velkou předností těchto matrací je, že mohou být vyrobeny o měkčí i tvrdší hustotě.

 

Zdravotních matrací je hodně, stačí si jen vybrat!

Další oblíbenými matracemi jsou matrace ze studené pěny, která se oproti klasické PUR pěně vyrábí při nižších teplotách a jednotlivé mikrobublinky pěny si tak získají daleko větší životnost než u běžné pěny. Matrace ze studené pěny se jen tak neproleží a roky vám poskytnou kvalitní oporu pro vaši páteř.

Máte rádi moderní materiály? Pak právě pro vás jsou určeny gelové matrace, které díky gelovým segmentům uloženým v ložné ploše matrace vytvářejí masážní body, pomáhající k uvolňování svalstva. Gelové matrace se tvarově deformují ve všech směrech a proto dodávají tělu výjimečnou oporu.

Pokud hledáte měkkou matraci, neměli by jste přehlédnout kategorii latexové matrace. Latex je obecně velmi měkký materiál, často se proto tyto matrace vyztužují klasickým pěnovým jádrem nebo středem z kokosové vrstvy. Jejich výhodou je přítomnost velkého množství větracích otvorů, které zajišťují provzdušnění a odvod potu.

V případě že jste ekologicky zaměřeni, můžete volit také matrace z Bio pěny, kdy se při její výrobě přidává do směsi nečastění lněný nebo konopný olej.

Pokud patříte k lidem, kteří trpí různými alergiemi nebo máte astma či jiné onemocnění dýchacích cest, budou pro vás nejvhodnější matrace vyrobené z antibakteriální pěny. Tato speciální pěna zamezuje tvorbu bakterií, plísně, roztočů a dalších nežádoucích mikroorganismů, díky tomu vám zajistí zdravé a čisté prostředí pro kvalitní spánek. Antibakteriální matrace jsou testované a šetrné vůči pokožce.

 

Výběr zdravotni matrace v Ostravě

 

Při výběru matrace vedle jejího materiálu pamatujte i na její tuhost, velikost a výšku.

To co je měkké a načechrané, neznamená, že je to nejlepší, zvláště při výběru matrace. Špatná podpora páteře může vést k tuhosti svalů, bolestem krku a zad. Kvalitní matrace by proto neměla být příliš měkká, ale ani příliš tuhá.

Matrace, která je příliš tuhá může vyvíjet tlak na ramena a boky a může způsobit deformaci páteře do nepřirozené polohy. Ideální je, pokud je matrace středně tvrdá a udržuje tělo v neutrální poloze, tedy když si na matraci lehnete, páteř by měla být v rovině. Při výběru tuhosti matrace hraje velkou roli i váha člověka, který bude na matraci spát.

Rozměr matrace je většinou přímo závislý na rozměru postele resp. jejího rámu. Délka matrace by měla být přibližně o 10 – 15 cm delší než je vaše výška. Pro zachování příjemného komfortu spánku by měla být šířka matrace pro jednu osobu alespoň 80 nebo lépe 90 cm. Pokud vybíráte matrace pro dvoulůžko, tak máte dvě možnosti. Pokud zvolíte dvě samostatné matrace má každý z partnerů možnost zvolit svou vlastní tuhost popř. uplatnit své speciální zdravotní požadavky. Pokud máte v plánu pořídit polohovací naklápěcí rošty, pak je tato volba jednoznačná. Další výhodou je lepší manipulovatelnost matracemi (praní potahu, otáčení).

Velká spojená matrace však přináší větší pocit sounáležitosti s partnerem. Pomyslná hranice mezi prostorem spánku u jednotlivých partnerů zde neexistuje a tak je jen na vás, ne které části postele se ráno probudíte. Pokud není mezi partnery velký rozdíl v jejich hmotnosti, může byt tato volba určitě zajímavá.

Obecně lze konstatovat, že se vzrůstající výškou matrace rostou její ortopedické vlastnosti a schopnost absorbovat hmotnost člověka. Vyšší matrace bývají většinou tvořeny několika vrstvami, kde má každá vrstva svůj specifický úkol. Příliš velká výška matrace však může při jejím malém zapuštění do postele způsobit boční deformaci a tím znehodnocení jejich vlastností. Mezi neprodávanější patří matrace o výšce 16 – 24 cm, které nabízející ideální poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Vybírat ovšem můžete i z matrací o 10 – 15 cm. Vždy záleží na četnosti zatěžování a hmotnosti uživatele.

Matrace je jeden z nejdůležitějších prvků v ložnici a právě ona ve velké míře rozhoduje o tom, zda ráno vstaneme svěží a odpočinutí nebo naopak polámaní a bez energie.

A pamatujte: buďte vybíraví – na zvolené matraci budete trávit velkou část svého života.

Přejít na nabídku:   zdravotní matrace do postele >>