Jak vybrat postel

Jak vybrat postel
poradime-s-posteli

Poradíme jak vybrat ideální postel

 

Jaká je základní zásada při výběru postele? Na zdravém spaní nešetřete!

Při zařizování ložnice nepodceňujte výběr postele, který se vedle výběru matrací a roštů zdá zanedbatelný. Je sice pravda, že přímo postel kvalitu spánku neovlivňuje tolik jako právě matrace a rošt, nicméně i tak je důležité věnovat výběru postele dostatečnou pozornost.

Při výběru kvalitní postele se zaměřte především na rozměry postele, tedy na její šířku, délku a výšku ložné plochy.

  • Rozměry postele

Většinou se odvíjí od velikosti ložnice. Průchod kolem postele by měl zůstat alespoň 60 cm volný. Optimální šířka pro manželské postele je 180 cm. Pokud máte malý byt nebo zařizujete malou ložnici, je lepší zvolit si postel pro matraci šíře 160 cm. Pokud řešíte spaní pro jednoho, je vhodné podívat se po postelích o rozměrech 90×200 cm. Větší komfort spánku pro jednoho pak nabízí postele 120 nebo 140 x 200 cm, které v případě potřeby nabízí prostor pro příležitostné spaní další osoby.

Rozměry postele určuje výška osoby, která bude postel užívat

Při volbě šířky postele je potřeba mít na paměti, že rám postele bývá zpravidla o 5 cm širší na každou stranu, než je rozměr matrace. Především pokud se jedná o postele z masivu, bývá velikost rámu silnější.

Délku postele určuje výška osoby, která bude postel užívat. Nejpoužívanější délka postele je 200 cm. U některých modelů postelí lze prodloužit délku na 210 či 220 cm tak, aby byla matrace alespoň o 15-25 centimetrů delší než je výška osoby. Délka postele je velice důležitá a proto ji věnujte velkou pozornost.

Výška ložné plochy se dá částečně ovlivnit výběrem postele. Můžeme ji také upravit výběrem správně vysoké matrace nebo zvolením vhodného roštu. Právě výšku roštu lze u některých postelí nastavovat pomocí speciálních kovových patek, čímž si výslednou výšku postele nastavíme podle vlastní potřeby.

Standardně bývá lehací plocha nejčastěji cca 45-50 cm nad zemí, kdy je ulehání a vstávání pro dospělou osobu nejpohodlnější. Starší lidé volí spíše vysoké modely postelí s výškou ložné plochy cca 50-60 cm nad zemí. Postele s ložnou plochou nad 50 cm se dnes nazývají postele senior, ovšem nejsou určeny pouze pro starší osoby, mohou si ji pořídit všichni, kterým se líbí design těchto zvýšených postelí.

  • Materiál postele

Většinu lidí při výběru ovlivňuje materiál postele, ze kterého je vyrobena. Materiál postelí a jejich barevné provedení jsou velice rozmanité, výběr vhodného typu je zcela závislý na vkusu každého zákazníka. Postele podle materiálu můžete dělit na postele z masivu, postele s dýhovaným rámem nebo postele z lamina, které jsou cenově dostupnější než dřevěné postele. Další postele ze kterých můžete vybírat, jsou postele kovové nebo postele čalouněné, kde je široká nabídka různých tvarů a typů.

 

Dřevěné postele v Ostravě

 

Jakou postel vybrat? Dřevěnou, kovovou či čalouněnou? Záleží pouze na vás!

Mezi neoblíbenější patří dřevěné postele, které mohou být vyrobeny z masivu borovice, smrku, buku či dubu. Jejich oblíbenost je způsobena především tím, že do pokoje vnáší kus přírody a příjemně ho provoní. Vysoká kvalita dílenského zpracování a výběrová kvalita materiálu na výrobu řadí dřevěné postele z masivu mezi nejlepší výrobky, které je možno do ložnice pořídit. Postele z masivu jsou odolné a zaručují dlouhodobou životnost. Jejich výhodnou je možnost velkého výběru moření a mnoho nábytkových prvků, které lze k posteli dokoupit. Vlastní vzhled dotvářejí u dřevěných postelí především moderně řešená čela postele a tvarování postelových noh. Prostor ve spodní části postele může být otevřený, nebo může být řešen jako postel s úložným prostorem se zásuvkou, nebo výklopným roštem.

Pokud dáváme přednost postelím s romantickým vzhledem, pak vás jistě osloví kovové postele, které jsou dnes mezi lidmi velmi oblíbené a je to především proto, že jejich konstrukce zaručuje dlouhodobou životnost, jsou odolné proti škrábancům a rozvrzání. Na kovových postelích oceníte detailní práci s jejich čely, které dělají každou postel jedinečnou. Kovové postele lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny do dvou skupin, a to na postele vyrobené pouze z kovu a nebo z kombinace kovu a dřeva.

Postele vyrobené v kombinaci dřeva a kovu v naší nabídce jsou vyrobeny z kvalitního kovu, který je nalakován černou či bílou barvou a z masivního dřeva v barevném provedení antické třešně. Všechny kovové postele mají velice propracovaný design svých konstrukcí. Jsou vyráběny tak, aby nabízely pohodlný výstup i sestup z postele. Moderní kovové postele jsou doplněny jedním nebo dvěma čely a jsou dodávány ve standardních velikostech.

Pokud máte rádi velké pohodlí a potřebujete postel se zabudovanými úložnými prostory, pak jsou pro vás ideální čalouněné postele. Velkou předností těchto postelí je jejich komfort. Čalouněné postele jsou měkké a poskytují naprostý odpočinek. Na čalouněných postelích oceníte jejich jednoduchost, ale zároveň pěkný design. Čalouněné postele jsou dodávány včetně roštů i matrací. Předností těchto postelí je široká nabídka potahovaných látek, podle kterých si můžete doladit barvu postele dle barevného provedení vaší ložnice. Součástí některých čalouněných postelí jsou polštářky a přehozy, které krásně doplňují celkový design postele. Moderní čalouněné postele bývají potaženy ekokůží v krásných barvách bílé, černé, modré či růžové.

Postel si nekupujete každý den a strávíte v ní téměř třetinu svého života, proto vybírejte s rozvahou a mějte na paměti, že vedle designu by měla být postel funkční a měla by být doplněna kvalitními rošty a matrací.

Přejít na nabídku: Postele >>