O zdravém spaní

O zdravém spaní

Zdravý spánek patří k jedné ze základních a důležitých potřeb v našem životě. Proč je pro nás spánek tak důležitý? Bylo prokázáno, že spánek je významný pro dobrou paměť a schopnost učení. Když jsme vyspaní tzv. do růžova, cítíme se čilí, plní energie a jsme šťastní. Při nekvalitním spánku se cítíme přesně naopak, únava a ospalost snižují produktivitu a zvyšují šanci nehod, navíc dlouhodobý nekvalitní spánek může ovlivnit i naše zdraví.

Během spánku dochází k regeneraci našeho těla, které to po celodenní práci a stresu potřebuje. Je proto velmi důležité dodržovat základní zásady, díky kterým napomůžeme maximálnímu odpočinku.

Základní zásady kvalitního spánku

 

  • Pravidelný harmonogram usínání a buzení

Pokud patříte k těm lidem, kteří chodí pravidelně spát v určitou hodinu a stejně tak vstávají v jeden a ten samý čas, děláte velmi dobře. Vaše tělo si po čase na tento harmonogram zvykne natolik, že se kolikrát vzbudíte sami od sebe, aniž by vám musel zvonit budík. Tento harmonogram byste ovšem měli udržovat pořád, tedy i o víkendech, kdy do práce málokdo vstává, jenže když nemusíte vstávat do práce, proč byste i o víkendu vstávali brzy že? Stejně tak je nepředstavitelné, že o víkendu, kdy chodí většina lidí někam za zábavou, odejdou z rozjeté akce v 10 hodin v noci, aby dodrželi svůj harmonogram usínání. Z hlediska zdravého spánku, by se to tak ale dělat mělo.

  • Relaxace před spánkem

Pod pojmem relaxace je myšlena jakákoli uklidňující činnosti, kterou máte rádi. Někdo dá přednost horké vaně s pěnou, jiný četbě knihy či poslechu uklidňující hudby, někdo třeba meditaci. Naopak snažte se vyhýbat činnostem, které vás mohou rozrušit jako je práce, řešení nějakých problémů, dramatické či hororové filmy apod.

  • Příznivé prostřední pro spánek

Mezi základní faktory, ovlivňující zdravý spánek v ložnici je její orientace a barevnost. Co se týká orientace, zcela jistě by měla být ložnice umístěna v nejklidnější části domu. Barevnost ložnice by měla být řešena světlými a tlumenými odstíny, které navozují pohodovou atmosféru a uklidňují. Zdravé spaní ovlivňuje také teplota vzduchu v ložnici a možnost dobrého větrání. Hlavní roli k zajištění zdravého spánku hraje i kvalitní nejlépe masivní postel , zdravotní matrace a použité rošty do postele. Povlečení na postele a přikrývky pak tento význam zcela jistě doplňují.

 

Zdravá ložnice

  • Používejte ložnici pouze pro spánek

Počítač, televize, pracovní pomůcky či zápisy z poslední porady, které si pročítáte do ložnice nepatří.

  • Jíst a pít maximálně dvě hodiny před spaním

Dodržováním tohoto pravidla jednak nepřiberete a jednak se vám bude krásně usínat. Pokud patříte k lidem, kteří chodí spát později, neznamená to, že večer jíst nesmíte vůbec. Jen místo těžké večere zvolte něco lehčího. Stejně tak se snažte vyhýbat velmi kořeněným jídlům, která mohou způsobit pálení žáhy či jiné potíže. Nepřehánějte to ani s pitím před spaním a to proto, aby jste zabránili nočnímu probouzení z důvodu potřeby WC.

  • Necvičte těsně před spaním

Jelikož při cvičení dochází ke stoupání tělesné teploty, která souvisí s usnutím, je potřeba dokončit cvičení minimálně tři hodiny před spaním, aby stihlo vaše tělo vychladnout a tím pádem se vám bude lépe usínat.

  • Vyhýbejte se kofeinu, nikotinu a alkoholu

Kofein i nikotin jsou stimulanty, které mají dočasně zvýšit mentální nebo fyzický výkon, což není moc vhodné před spánkem, kdy naopak potřebujeme uklidnit svou mysl i tělo. Tyto stimulanty hodně ovlivňují kvalitu spánku, i když vám to tak přijít nemusí. Někdo vám řekne, že si pravidelně dává kávu a cigaretu před spaním a že se mu spí úplně normálně, ovšem ráno se tento člověk probudí a má pocit jako by spal na tvrdé zemi, je nevyspaný a vyčerpaný, čímpak to asi bude? Alkohol také nepatří mezi doporučované poživatiny před spánkem. Ačkoli si mnoho lidí myslí, že alkohol působí jako sedativum, je to vlastně naopak, alkohol způsobuje noční probouzení a vede k neklidnému spánku.

To jak se cítíte v bdělém stavu, se odvíjí od toho, jak dobře jste spali v noci. Zdravé spací návyky mají zásadní význam pro zdraví a pohodu v každém věku. Tyto zdravé spací návyky vám zajistí, že se budete cítit svěží, práce i učení vám půjde pěkně od ruky, budete bdělí, odpočatí a plní energie po celý den.

Kam dále?   Jak vybrat postel >> | Jak vybrat matraci do postele >> | Jak vybrat rošt do postele >>