Jak vybrat rošty

Jak vybrat rošt do postele?

Jak vybrat rošt do postele?

Nejméně nákladným řešením je zvolit pevný dřevěný laťkový rošt, který je nejčastěji vyráběn z masivu smrku. Pokud máte rádi tvrdší podklad a vybíráte záměrně středně až více tuhou matraci, pak je pořízení laťkového roštu dobrou volbou. Laťkové rošty se vyrábějí buď jako volné, kdy jsou jednotlivé laťky nejčastěji spojeny textilním popruhem, nebo jako pevné s laťkami upevněnými v rámu. Při koupi laťkového roštu se zaměřujeme především na počet latěk, jejich šířku a tloušťku a mezeru mezi jednotlivými laťkami. Tyto parametry totiž významně ovlivňují nosnost celého roštu.

Lamelové rošty ? Jednoznačná volba …

Mezi zákazníky jsou nejvíce oblíbeny lamelové rošty do postele. Lamelové rošty mívají rám a k němu přichycené lamely. Větší počet je výhodnější, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace se nesmějí prohýbat. Díky speciálnímu vnitřnímu předpětí, které v sobě mají jednotlivé lamely, dochází při zatížení matrace k aktivaci jejich funkce a rošt začne významně podporovat pružnou schopnost celé matrace. Podle počtu a způsobu uchycení lamel si můžete vybrat z několika variant lamelových roštů.

Levnější variantu představují klasické lamelové rošty s 14 – 18 lamelami, které jsou pevně spojené s rámem nejčastěji pomocí plastových pouzder. Kvalitnější řešení přestavují lamelové rošty s 24 – 30 lamelami, které jsou s rámem spojeny pružně pomocí pryžových pouzder. Díky tomu mají lamely nejen vlastní pružící funkci, ale také naklápěním jednotlivých lamel při zatížení matrace jsou schopny přesně kopírovat tvar páteře a zajistit její optimální podporu.

Lamelové rošty rozdělujeme na pevné a polohovací, který můžeme dělit ještě na polohování ruční nebo elektrické. Pokud vaši postel využíváte pouze pro spánek a v ložnici netrávíte v průběhu dne téměř žádný čas, volte pevné lamelové rošty. Jakákoli vyšší investice by pro vás byla zbytečná.

 

Motorové rošty v Ostravě

Pokud postel využíváte také k odpočinku v průběhu dne, volte polohovací rošty. Při čtení knížky si tak jednoduše můžete nastavit sklon pro vaše záda a nohy tak, aby byl váš odpočinek maximálně pohodlný. Polohovací rošt je téměř nezbytný také pro starší lidi, kteří tráví v posteli více času ze zdravotních či jiných důvodů. Polohovat rošt můžete ručně nebo pomocí motorku, pak se jedná o polohovací motorový (neboli elektrický) rošt. Pokud zvolíte elektrický rošt, budete ho zcela jistě používat denně při každé možné chvilce odpočinku. Pro maximální komfort můžete motorové rošty ovládat pomocí dálkového ovládání.

V případě že se rozhodnete pořídit jakýkoli polohovací rošt tak nezapomeňte, že ne všechny matrace jsou pro jednotlivé typy roštu vhodné. Pokud zvolíte sendvičové matrace se studenou nebo línou pěnou či matrace latexové neuděláte chybu.

Pokud patříte k lidem, kteří mají nebo si chtějí pořídit postel s úložným prostorem je vhodné postel vybavit vyklápěcími rošty, abyste se k úložnému prostoru dostali. Výklopné rošty mohou být s čelním nebo bočním výklopem. Pokud máte přístup k posteli z obou bočních stran, určitě volte rošty s bočním výklopem. Zvedání takového roštu je pak méně náročnější a úložný prostor je plně přístupný. Pokud boční přístup nemáte, je potřeba zvolit rošt s čelním výklopem, kde je ale výhodou možnost naklápění polohy hlavy a zad. Některé postele jsou dodávány přímo se zabudovanými výklopnými rošty u kterých si pouze vybere jestli se mají vyklápět z boku nebo od nohou.

Jaký zvolit rozměr roštu?

Při výběru roštu pamatujte na to, že skutečná velikost především lamelových roštů je cca o 0,5 až 1 cm užší a o 2-4 cm kratší než je typový rozměr postele resp. matrace. Rošt totiž nesmí být do postele silou natěsno vtlačen, ale při uložení do rámu postele by měl mít lehkou vůli.

Rošty se vyrábějí ve většině standardních rozměrů stejně jako matrace. Na přání je však možno vyrobit většinu roštů i v atypických rozměrech. Mezi nejpoužívanější rozměry roštů do postele jsou rošty 90×200 cm a rošty 80×200 cm. Mezi standardní rozměry patří také rošty 200 x 100, 19

Kombinace kvalitního roštu a zdravotní matrace zajistíte sobě i svým blízkým zdravý spánek, který je pro člověka velice důležitý.

Přejít na nabídku: rošty do postele >>